AK PARTİ KADIN KOLLARINDAN ‘KADIN KOOPERATİFİ’ ATILIMI

AK PARTİ KADIN KOLLARINDAN ‘KADIN KOOPERATİFİ’ ATILIMI

AK Parti Kırıkkale Kadın Kolları Başkanlığı, kadın kooperatifleri konusunda önemli bir çalışma sergiliyor. Nebahat Erkök Başkanlığında ki teşkilat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında önemle üzerinde durduğu kadın kooperatiflerinin sayısını ve verimliliğini artırmak için kolları sıvadı.

AK PARTİ KADIN KOLLARINDAN  ‘KADIN KOOPERATİFİ’ ATILIMI

KADINLARIN EKONOMİYE KATILMASI

Nebahat Erkök başkanlığında aktif bir çalışma örneği sergileyen AK Parti Kırıkkale Kadın Kolları Teşkilatı, kadınların ekonomiye katılması için büyük çaba sarfediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan’ın, kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilir zemine kavuşturulması ve yaygınlaştırılmasına verdikleri önem Kırıkkale’de hayat buluyor. Hükümet nezdinde de kadın kooperatiflerinin 100 günlük icraat programlarına alınması, çalışmayı daha önemli bir hale getiriyor.

GENEL MERKEZ DESTEKLİ

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız AK Parti Kırıkkale Kadın Kolları Başkanı Nebahat Erkök ‘AK Parti Kırıkkale İl Kadın Kolları olarak, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan ve Genel Merkez Kadın Kolları Başkanımız Sayın Ayşe Keşir’den aldığımız destekle, kadınlarımızın ekonomik olarak güçlendirilmesi için gayret ediyoruz.  Tüm çalışmalarımızı İl Kadın Kolları Teşkilatı bünyesinde oluşturduğumuz Kooperatif Komisyonumuz ile yürütüyoruz.’ dedi.

6 KOOPERATİF VAR

Kırıkkale’de işsizliğin önlenmesi, sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlanması ve istihdam artışında önemli bir araç olan kooperatifçiliğin güçlenmesi noktasında kadınlara destek olmaya çalıştıklarını belirten Erkök “Konunun önemini ve değerini her zeminde kadınlarımıza anlatıyor, onları teşvik ediyoruz. Türkiye genelinde faaliyette bulunan 441 kooperatifin 9 binden fazla üyesi var, söz konusu kooperatiflerden yalnızca 6 adedi Kırıkkale’de ve üye sayısı 60 civarında. Sayının nitelikli olarak artması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.  

400 BİN LİRA HİBE

Erkök “Kadın kooperatiflerimizden Sulakyurt, Karakeçili, Delice ve Keskin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatiflerimize, Ticaret Bakanlığımız tarafından yaklaşık 400 bin lira hibe desteği sağlandı. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığız tarafından Keskin’e bakliyat paketleme makinesi, Sulakyurt’a turşu yapımı için yıkama ve iğneleme makinesi ile salamura tankı, Karakeçili’ye peynir yapımı makinesi, Delice’ye ise mutfak eşyası alındı. Tüm bu ekipmanlar 2021 yılı üretiminde kullanılır hale gelecek.” şeklinde konuştu.  

İLK ADIM ATILDI

“Kadınlarımızı cesaretlendirdiğimizde üstesinden gelemeyecekleri zorluk yok, örneğin Irmak Hanımeller Kadın Kooperatifimiz, geçtiğimiz yaz gıda mühendislerinin gözetiminde 10 ton domates işleyerek 1.500 kilo salça üretimi gerçekleştirdi. Bugün Dinek Yöresel Ürünler satış noktalarında kadınlarımızın yaptığı üst kalite domates salçası satılıyor.” diyen Erkök açıklamasını şöyle tamamladı; “ Kırıkkale İl Kadın Kolları olarak, üyelerimizi harekete geçirdik ve mevcut kooperatif sayının 2021 yılında artırılması için ilk adımları attık. Çelebi, Keskin, Balışeyh, Hacılar ve Bahşılı’da yeni kadın kooperatiflerinin kuruluşlarına öncülük edeceğiz.”

 RAPOR SUNDUK

“Faaliyetleri akamete uğrayan kadın kooperatiflerinin ekonomik hayata katılması için de adımlar attık, yönetimlerinin güçlendirilmesi ve tazelenerek yoluna devam etmesi için kadınlarımızı yönlendirdik. Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığımıza kısa süre önce sunduğumuz raporda, kadın kooperatiflerinde üretim planlaması, süreç yönetimi, yılın dört mevsimi üretim yapacak planlara kavuşturulması, e-ticaret eğitimleri başta olmak üzere pazarlama ve tanıtım eğitimleri verilmesi gerektiğini ifade ettik.”

 

AK PARTİ KADIN KOLLARINDAN  ‘KADIN KOOPERATİFİ’ ATILIMI AK PARTİ KADIN KOLLARINDAN  ‘KADIN KOOPERATİFİ’ ATILIMI AK PARTİ KADIN KOLLARINDAN  ‘KADIN KOOPERATİFİ’ ATILIMI

Abone Ol :

Yorumlar