KARAKUŞ; ‘AHİLİK KÜLTÜRÜNE YAKIŞMADI’

KARAKUŞ; ‘AHİLİK KÜLTÜRÜNE YAKIŞMADI’

DEVA Partisi İl Başkanı İsmail Oğuz Karakuş, Kırıkkale Belediyesi’nin esnaf yardımında uyguladığı usule yönelik eleştirilerde bulundu.

KARAKUŞ; ‘AHİLİK KÜLTÜRÜNE YAKIŞMADI’

MAĞDURİYET YAŞANIYOR

Kırıkkale Belediyesi’nin genelge ile kapanan esnaflara 1000 lira yardımda bulunacağını açıklaması çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Kimi kesimler yardım uygulamasını desteklerken kimi kesimlerde ‘ salgın başlayalı bir yıl oldu bu zamana kadar nerdeydiler’ eleştirisinde bulundu. DEVA Partisi’nden ise uygulamanın yöntemine eleştiri geldi. Yardım alacak esnafların belediye gelerek başvuruda bulunmasının ahilik kültürüne ters bir uygulama olduğuna vurgu yapan İl Başkanı Karakuş, bu uygulamanın esnafı rencide edeceğine dikkat çekti.  Karakuş konuyla alakalı olarak yaptığı yazılı açıklama da ‘Şehrimiz de pek çok esnafımız zor zamanlar geçirmekte ,  mağduriyet yaşamaktadır. Sosyal belediyeciliğin gereği olarak belediyemizin esnaflarımızın yanında olması, el uzatması gerekmektedir. Ancak başladığı günden beri ilk defa destek açıklaması yapan Kırıkkale Belediyesi Ahilik geleneğinin tam tersini yapmış , yardımlar yapılırken Ahilik  geleneğinin de temeli olan ‘sağ elin verdiğini sol el görmemeli’ düsturundan uzak hareket etmiştir.  Esnaflarımızı belediyeye çağırıp başvuru yaptırmak suretiyle deşifre ederek ; amacının yardım yapmak değil reklam yapmak olduğunu göstermiştir. Zaten mağdur olan esnaflarımızı birde rencide etmiştir. Akabinde uygulamaya yaptığımız haklı itirazlarımız yerel siyaset malzemesi yapılmaya çalışılmış, hatanın kabul  edilip düzeltilmesi beklenirken kirli zihniyet yine gün yüzüne çıkmıştır.” dedi. 

'ÖCALAN’I  TRT’YE BİZ ÇIKARMADIK'

Karakuş “Partimiz, insan aklının, sağduyusunun ve vicdanının beslediği birliktelik ruhunun, topluma yönelen her türlü ayrıştırıcı söylem ve eyleme karşı en doğal savunma mekanizması olduğuna inanmaktadır. Bu bağlamda, huzur ve güven, adalet ve hukuk, insan hakları ve özgürlükler, insan onuru ve insana saygı, sosyal refah gibi gelişmiş değerlerle her kesimden insanımızı buluşturmak temel hedefimizdir. Demokrasi ve Atılım Partisi 83 milyonu kucaklayan , profesyonel muhalefet yapmak için değil iktidar olmak için  kurulmuş bir siyasi partidir.  İlk günden beri Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan önderliğinde Türk Milletinin en  büyük umudu olmuştur. Partimiz gençlerimizle, kadınlarımızla, esnafımızla, çiftçimizle ittifak kurmuş , kolkola  olmaya devam edecektir.  Ancak türlü iftiralara mağruz kaldığımız bu günlerde bilinmelidir ki ‘’Kanunları ve mevzuatı hiçe sayarak,  imralı’ya terörist başına, tarihte görülmemiş şekilde bir Öğretim Üyesi göndererek mektup okutturan biz  değildik, terörist başının kardeşi Osman Öcalan’ı devletin kanalı TRT’ye çıkarıp oy isteyen de biz değildik.  ’’Hatta hatırlatmakta fayda buluyoruz ki ‘’Gerekirse Pkk Yöneticisi Murat Karayılan’da TRT’ye çıkabilir.’’diye  bizim ağzımızdan bir söz de çıkmadı.  Deva Partisi Kırıkkale İl Teşkilatı şehrimizin menfaatine olan çalışmaları destekleyecek, şehrimiz açısından  sakıncalı bulduğu işlerinde karşısında olmaktan bir an bile tereddüt etmeyecektir.” ifadelerini kullandı. 

Abone Ol :

Yorumlar