MKE’DEN AYRILMAK İSTEYENLERİN SAYISI 1000’E YAKLAŞTI

MKE’DEN AYRILMAK İSTEYENLERİN SAYISI 1000’E YAKLAŞTI

Makine Kimya Endüstri Kurumu’nun anonim şirketi olmasının ardından Kırıkkale’de çalışan personelden ayrılmak isteyenlerin sayısının bine yaklaştığı öğrenildi. İlk dilekçe verenlerin tercih edeceği illerde belli oldu.

MKE’DEN AYRILMAK İSTEYENLERİN SAYISI 1000’E YAKLAŞTI

7 EYLÜL’DE SON 

MKE’de statü değişikliği sağlayan yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte, kurumda çalışmak istemeyenlerin 7 Eylül mesai bitimine kadar kurumdan ayrılma dilekçeleri vermeleri gerekiyordu. Kırıkkale’de çalışıp da milli savunma bakanlığına bağlı fabrikalarda çalışmak istediklerine dair MKE’den ayrılma dilekçesi verenlerin sayısının bine yaklaştığı öğrenildi. 

KIRIKKALE’DEN 415 

Çarşamba akşamı itibariyle kurumun Kırıkkale fabrikalarından ayrılmak isteyen işçi sayısı 415 iken, Ankara, Elmadağ ve Çankırı’da ki fabrikalardan ayrılmak isteyen işçi sayısı da 520’yü buldu. Son 2 günle birlikte tüm fabrikalardan ayrılmak isteyen işçi sayısının bini bulduğu öğrenildi. İlk dilekçe verenlere Diyarbakır, Hatay ve Erzincan illerinden birini tercih etmeleri istendi. 

MEMUR SAYISI DA 500’E YAKIN

Bilindiği üzere yeni statüye kavuşan kurumda sözleşme imzalamak istemeyen personele 7 Eylül akşamına kadar tayin isteme hakkı verilmişti. Kırıkkale’de çalışan memurlardan da ayrılmak isteyenlerin 500’e yaklaştığı edinilen bilgiler arasında yer aldı. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan MKE Genel Müdürü Yasin Akdere, gidenlerin yerine 7 Eylül’den sonra personel alımı yapılacağını duyurmuştu. 

İŞÇİLERİN DAĞILIMI 

Çarşamba akşamı itibariyle kurumdan ayrılmak isteyen ilçe sayısının fabrikalara göre dağılımı şu şekilde; 

Gazi Fişek; 283

Mühimmat; 124

Çelik; 93

Silah; 90 

Elmadağ-Barut; 90

Kapsül; 45

Barut; 40 

Destek; 26

Ağır silah; 24

Maksam; 19

Pirinç; 18

Çankırı; 83

 

Abone Ol :

Yorumlar