ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇ EVDE OTURUYOR

ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇ EVDE OTURUYOR

Gelecek Partisi, Türkiye genelinde saha çalışmalarına hız verdi. Çalışmalar kapsamında Kırıkkale’ye de gelen genel merkez yöneticileri, burada gazeteciler ve sivil toplum örgüt temsilcileri ile biraraya geldi. Toplantı da işsizliğe dikkat çekildi.

ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇ EVDE OTURUYOR

GENEL MERKEZ YÖNETİMİ KATILDI

Bahşılı’da düzenlenen toplantıya; Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Serap Yazıcı, Ekonomi ve Maliye Politikaları İzleme Kurulu Başkanı Tuncay Dinç, Siyasi İşler Başkan Yardımcısı Doğan Koruyucu, Teşkilat Başkan Yardımcısı Alper Kürşat Giray ve İl Başkanı Gülfem Betül Ekinci katıldı.Burada ülke gündemini değerlendiren Genel Başkan Yardımcısı Serap Yazıcı ülkede ki ekonomik kriz ve işsizliğe vurgu yaptı. 

İŞSİZLİK SORUNU BÜYÜYOR 

Yatırımcıların son yıllarda Türkiye’den gittiği söyleyen Yazıcı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Türkiye’nin şuan en önemli krizlerinden sorunlarından biri ekonomik kriz ve işsizlik. İşsizlikten kaynaklanan gelir ve servet dağılımdaki büyük dengesizlik, büyük uçurum. Artık Türkiye’de insanlar ne yazık ki açlıktan ve yoksulluktan kendilerini çaresiz görerek intihar ediyorlar. Biz bu intihar rakamlarını tam olarak bilemiyoruz, medya üzerindeki kontrol sebebiyle. Bunun da temelinde aslında Türkiye’nin hukuki meseleleri var.”

YABANCI SERMAYE GİTTİ

“Yerli ve yabancı yatırımcı Türkiye’deki hukuksuzluk ve adaletsizlik sebebiyle son yıllarda sermayelerini Türkiye’den dışarıya çıkardılar. Sermaye gidince yatırımlar ortadan kalktı. Yatırımlar sona erince istihdam sorunu başladı. Türkiye’nin en önemli problemlerinden biri çok iyi üniversitelerden mezun olan gençlerimizin maalesef evlerinde oturmaya mahkum kalmaları, üretim sürecine dahil olamamaları ve halen annelerinden, babalarından harçlık alarak hayatlarını sürdürmek mecburiyetinde kalmaları. Bunun temelinde aslında Türkiye’nin adalet sorunu var. Adaletin olmadığı yere yatırımcı gelmiyor. O nedenle ilk olarak yapmamız gereken şey Türkiye’de hukukun üstünlüğünü tesis etmek. Bunu yaparsak onun ardından ekonomik sorunların da düzelmesini sağlayabiliriz.” 

GENÇLERİ GÖREMİYORUM

KPSS’den yüksek puan alan insanların iş bulamadığını ancak düşük puan alan insanların atamalarla iş bulduğunu belirten Ekonomi ve Maliye Politikaları Kurulu Başkanı Tuncay Dinç yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Ben Kırıkkaleliyim, her sene yazın buraya gelirim. Geldiğimde de bir yandan sevinirim, bir yandan üzülürüm. Çünkü kendi memleketimizde sokağa çıkıyoruz ve ihtiyarları görüyoruz, gençlerimizi göremiyoruz. ‘Bu gençler nerede?’ diye sorduğumuzda, iş aramak için başka şehre gittiler ya da evde oturuyorlar cevabını alıyoruz. Maalesef Türkiye’nin en can alıcı sorunu işsizlik. Türkiye’nin son birkaç yıldır işle alakalı çok ciddi problemleri var. Etrafınızda iş arayan insanlar var, çoğu devlet kapısından ekmek bekliyor. Onlara deniyor ki, bir partiden tanıdık bulacaksın, bir referans bulacaksın. Mülakat sistemi diye bir şey çıkardılar, mülakatla insan alıyorlar. KPSS’den 90-95 alan kişiler iş bulamıyorlar çünkü onların yerine çok daha düşük puan alan insanlar atamalarla iş buluyorlar ama hak eden hak ettiğini bulamıyor.”

Abone Ol :

Yorumlar