KIRIKKALE BELEDİYESİ'NDEN CEVAP BEKLEYEN SORULAR KIRIKKALE BELEDİYESİ'NDEN CEVAP BEKLEYEN SORULAR

KIRIKKALE BELEDİYESİ'NDEN CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Gündem de MKE’den Kırıkkale Belediyesi’ne geçen arsalar var. Bilindiği üzere 27 Ağustos 2015 yılında imzalanan protokol ile MKE’ye ait 152 dönüm arsa Kırıkkale Belediyesi’ne devredildi.  Bu devir karşılığında Kırıkkale Belediyesi, MKE’ye 564 konut ve sosyal tesis yapıp teslim etti. 50 dönümlük arsaya Büyük Şehir Parkı yapıldı. Kaldı 100 dönüm. Bunun yaklaşık 20 dönümlük bölümü bugün tartışmaların odak noktası haline gelen kısım. Millet Bulvarı üzerinde ki bu arsa, eski rektörlük kavşağından başlıyor. Kırıkkale Belediyesi bu arsaya önce villa projesi hazırladı. MHP, İYİ Parti ve CHP’li meclis üyelerinin oyları ile bu proje reddedildi. Benim bildiğim Mustafa Pekdoğan döneminden bu yana ilk defa iktidarın bir önerisi muhalefet oyları ile reddedilmiş oldu. Ayrıca hatırlatmak gerekirse belediye Meclisi 16 Ak Parti’li 14’de muhalefet üyelerinden oluşuyor.

Sonra bu 9 parselden oluşan arsanın 3 parseli için Kırıkkale Belediyesi tekrar satış kararı aldı. CHP’liler, il teşkilatı ve milletvekili ile birlikte bu satışa da karşı çıktılar.  Belediye kanadı da ‘mecliste önce kabul ettiniz şimdi itiraz ediyorsunuz’ diye  karşılık verdi. 7 Nisan’da bu arsaların ihalesi yapılacak. Bu arada belediye şehir parkı üstünde yer alan 11 dönümlük arsa içinde 2 defa ihaleye çıktı. 2’si de iptal edildi.

Şimdi bunları niye anlattım. Bu arsalarla ilgili şu ana kadar yaşananları hatırlatmak için. Gelelim asıl konuya; bu arsa devri ve yapılanlarla alakalı ortada bir bilgi kirliliği var. Kamuoyunda farklı söylemler dolaşıyor. Bu bilgi kirliliğini gidermenin en basit yöntemi; belediyenin aşağıda soracağım sorulara cevap vermesi. Eğer cevap verirlerse bu köşeden de paylaşacağım.

1- MKE’ye yapılan 564 konut ve sosyal tesisin ihale bedeli ne kadardı? Kırıkkale Belediyesi bunun ne kadarını kredi ile ne kadarını kendi gelirinden karşıladı?

2- 564 konut ve sosyal tesis için Kırıkkale Belediyesi yüklenici firmaya ne kadar ödeme yaptı? Yani iş kaça maloldu? 

3- ihale bedelinin üzerine artırım yapıldı mı? Yapıldı ise neye göre yapıldı? 

4- 18 Temmuz 2016’da yer teslimi yapılan ve 800 gün süresi olan bu 564 konut (ki teslim tarihi yaklaşık 2018’in 10.ayına denk geliyor) neden 2020 yılı Kasım ayında teslim alındı?

5- Bu 2 yıllık gecikme Kırıkkale Belediyesi’nden mi kaynaklı, yoksa yüklenici firmadan mı kaynaklı?

6- Eğer Kırıkkale Belediyesi kaynaklı ise; bunun sebebi nedir?

7- Firma kaynaklı ise bunun karşılığında her hangi bir yaptırım uygulandı mı?

8- Hali hazırda tartışmalara neden olan arsanın neden sadece 3 parseli satılıyor. Geri kalan 6 parsel ne olacak?

9- Şehir parkının üzerinde yer alan 11 dönümlük arsa için 2 defa ihaleye çıkılmasına rağmen neden ihale sonuçlanmadı? Burayla alakalı şimdi ki plan ne?

10- MKE’den geçen arsalardan toplam ne kadarlık bir gelir elde edilmesi hedefleniyor ?

11- Büyük şehir parkı satışa çıkarılan arsa ve devamı, parkın üzerinde ki arsa dışındaki kalan arsalar (yaklaşık 70 dönüm) nerede ve ne şekilde değerlendirilmesi planlanıyor?

Bakın; çok basit bir takım sorular sordum. Cevabı da o kadar basit ki. Öyle yoruma girecek cevaplar değil. Bunların hepsi kayıt altındadır. 10 dakika içerisinde bu soruların cevabı verilebilir.  Kaldı ki bir iddiada yada ithamda da bulunmuyorum. Sadece bazı konuların açıklığa kavuşması için soru soruyorum.  Gelen cevaba göre de arsa devri ile ilgili geldiğimiz noktayı da dahil ederek yorumumu yapacağım. Umarım bir cevap verilir ve yukarıda da söylediğim gibi bilgi kirliliği ortadan kalkar. Peki cevap verilmezse; ben belediye yönetiminin bu arsa devri ve sonrasıyla alakalı sakladıkları, gizledikleri bir şey olduğunu düşünmüyorum. Neden vermesinler ki?

YORUM EKLEDiğer Yazarlarımız