• Dolar
  32.504
 • Euro
  34.783
 • Ç.Altın
  4.277
 • Altın
  2.496
KIRIKKALE
22°

LÜY’ÜN İLK KİTABI ÇIKTI; DÜNYAYI DEĞİŞTİREN İCATLAR

Kırıkkale Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu İngilizce Öğretmeni Gurbet Lüy’ün kendi adına ilk kitabı olan ‘Dünyayı değiştiren icatlar’ yayınlandı. 140 sayfalık kitapta, bugün kullandığımız ve hayatımızda önemli yerlere sahip olan nesnelerin nasıl icat edild


140 SAYFA

Kırıkkaleli yazar Gurbet Lüy, tüm bilgiye internetten erişen çocukları kitap okumaya yöneltmek adına ‘Dünyayı değiştiren icatlar’ isimli kitabını çıkardı. Cezve Çocuk Yayınevi baskılı kitap 140 sayfadan oluşuyor.  Yazar Lüy’ün ilk kitabı olan ‘Dünyayı değiştiren icatlar’ kitabında bugün kullandığımız nesnelerin geçmişte nasıl icat edildikleri anlatılıyor.  8 yaş üstü için hazırlanan kitapta bilgisayardan, telefona, plastikten dezenfektana kadar yüzlerce ürünün icat edilişleri ile ilgili bilgiler yer alıyor.

TEK YOL İNTERNET DEĞİL

Yazar Lüy, kitapla alakalı verdiği bilgide “Biz çocukken kitaplıklarımız, okul kütüphaneleri ansiklopedilerle dolu olurdu ve bütün ödevlerimizi oradan araştırır yapardık. Artık internet sebebiyle ansiklopedilere ihtiyaç duymuyoruz, bir tıkla istediğimiz bilgiye erişebiliyoruz. Ancak çocukların bilgiye ulaşmanın tek yolu olarak interneti görmemeleri çok önemli. Hâlâ kitapları kullanarak gerçek bilgiye ulaşabilir, tüm araştırmalarımızı kitaplar üzerinden yapabiliriz. Bu alışkanlığı çocuklarımıza kazandırmak doğru bilgiye ulaşmalarını kolaylaştıracaktır.  Ben de kitabımda çoğu yüzyıllar önce icat edilmiş nesnelerin günümüze yansıması ve günümüz icatlarını nasıl etkilediğinden bahsediyorum.” dedi.  

ÇOCUKLAR KİTAP OKUMALI

Lüy “Hem de çocuklara hayallerinden, isteklerinden vazgeçmemelerini, soru sormayı bırakmamalarını da ima etmek hem de hedeflerinin peşinden gitmeleri için onları motive etmek istedim. Bilim insanlarının keşifleri sürecinde neler yaşadıklarını bilmek kendi dünyalarını kurarken onlara çok yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Bir anne olarak çocukların okumayı sevmelerinin ne kadar önemli olduğunun farkındayım ve bunun için ciddi bir çaba gösteriyorum. İstedim ki kitabımı okuyan çocuklar da kitapla güzel bağlar kursunlar, kitabım onlar da merak uyandırsın ve başka kitaplara olan yolculuklarına vesile olsun. Bu yüzden de bol resimli ve eğlenceli bir kitap hazırladık. Böyle bir tecrübeyi ilk defa yaşıyor olmak çok heyecan verici. Özellikle çocuk edebiyatı alanında bir eser vermek daha büyük bir sorumluluk yüklüyor. İnşallah Bay İcat Çıkarma ile icatların maceralı dünyasında gezintiye çıkmak hem çocukların hem yetişkinlerin seveceği bir yolculuk olur.” ifadelerini kullandı.

Haber Yorumları

Yorum Yaz

47660

Hakkımızda

#

İletişim

Kirikkalekusu.com

info@kirikkalekusu.com

2147483647

2147483647